1

2

3

Nagrody Sucovia rozdane!

W miniony piątek Centrum Kultury Spichlerz w Żukowie gościło Galę Gminnej Nagrody Sucovia. Nagroda została wręczona w czterech kategoriach: edukacja, inicjatywy społeczne, kultura i sport.

 

Gminna Nagroda Sucovia wręczana jest w Gminie Żukowo od 2010 roku. Dwie pierwsze edycje nagradzały wyłącznie twórców kultury. Od kilku lat wręczana jest za działalność na rzecz promocji Gminy Żukowo oraz wkład w jej rozwój. Przyznawana jest za osiągnięcia w dziedzinie kultury, sportu, gospodarki i edukacji oraz za działalność społeczną. Szczególną nagrodą jest kategoria mecenasa czyli osoby lub instytucji wspierającej w znaczący sposób rozwój Gminy Żukowo w różnych dziedzinach. Wnioski złożone przez mieszkańców Gminy Żukowo rozpatruje powołana przez Burmistrza Kapituła składająca się z przedstawicieli różnych dziedzin. Kandydatury zgłoszone za rok 2022 Kapituła rozpatrzyła w składzie: Maria Byczkowska, Justyna Beyer - Rosener, Aleksandra Rogalewska - Kania, Józef Belgrau, Albin Bychowski  i Andrzej Karczewski. W tym roku Kapituła była tak zgodna, że nie przyznała żadnych nominacji, a jedynie poprzez prawie jednogłośne głosowanie wybierała od razu laureata w danej kategorii.

Podczas wieczornego spotkania na sali zasiedli Posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Henryka Krzywonos – Strycharska, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Asystent posła na Sejm Tadeusza Aziewicza – Wit Maniewski, reprezentantka Ministra Marcina Horały, radna Miasta Gdyni – Danuta Białooka, Starosta Powiatu Kartuskiego Bogdan Łapa, Wicestarosta Powiatu Kartuskiego Piotr Fikusa, Przewodniczący Rady Powiatu Kartuskiego Mieczysław Woźniak wraz z radnymi powiatowymi, Burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Żukowie Witold Szmidtke wraz z radnymi gminnymi, Proboszcz Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny ksiądz Krzysztof Sagan, dyrektorzy szkół i instytucji kultury, prezesi Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Żukowo, przedstawiciele organizacji pozarządowych, sołtysi i przewodniczący osiedli.

Spotkanie rozpoczęło się od wspomnienia przez Aleksandrę Rogalewską-Kanię zmarłej niedawno Beaty Stoppy, choreografki, założycielki zespołu tanecznego Rapsodia.

Po tym akcencie rozpoczęto wręczanie tegorocznych nagród Sucovia za 2022 rok. Uroczystego wręczenia nagród dokonali Burmistrz Wojciech Kankowski, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Witold Szmidtke.

 

W kategorii „kultura” Kapituła postanowiła uhonorować znakomitą hafciarkę, która w Baninie i Miszewie od wielu lat prowadzi szkołę haftu. Wykształciła wielu adeptów tej sztuki. Zarówno ona sama, jak i jej uczniowie wielokrotnie byli laureatami Wojewódzkiego Konkursu Haftu Kaszubskiego w Linii. Jest emerytowaną nauczycielką Szkoły Podstawowej w Baninie i aktywną członkinią banińskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego. Nagroda, którą za chwilę odbierze będzie ukoronowaniem jej długiej i owocnej pracy.

Nagrodę w kategorii kultura otrzymała Aleksandra Hinc.

 

W kategorii „sport” Kapituła postanowiła uhonorować wieloletniego nauczyciela wychowania fizycznego ze Szkoły Podstawowej w Pępowie, w której pracował od 1995 roku. Absolwent gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego, który mimo, iż pracował w małej miejscowości, dochował się wielu utalentowanych wychowanków. Założył sekcję lekkoatletyczną przy Gminnym Klubie Sportowym, której został trenerem. Jego podopieczni na Mistrzostwach Polski zdobyli łącznie 12 złotych, 2 srebrne i 3 brązowe medale. Po zbudowaniu sali gimnastycznej przy szkole pochłonęła go kolejna dyscyplina sportowa, jaką jest siatkówka i na tym polu jego uczniowie również odnosili liczne sukcesy.

Nagrodę w kategorii sport otrzymał Marek Siemborski.

 

Spośród osób zgłoszonych w kategorii inicjatywy społeczne Kapituła postanowiła wyróżnić osobę, która od 1990 roku jest instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego

i od tego czasu prowadzi Drużynę Harcerską im  Leona Zadurskiego, działającą przy Szkole Podstawowej Nr 1 im. Obrońców Wybrzeża w Żukowie. W 1992 r. zainicjowała na terenie powiatu kartuskiego Światową Akcję Przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju w okresie Bożego Narodzenia i od tego czasu przeprowadza ją nieprzerwanie na terenie Żukowa. Od wielu lat aktywnie działa

w Komendzie Hufca Kartuzy pełniąc funkcję przewodniczącej Komisji Rewizyjnej. Ponadto aktywnie włącza się w organizację Orszaku Trzech Króli oraz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pełniąc funkcję drużynowej ZHP wraz z swoimi harcerzami bierze udział w gminnych uroczystościach patriotycznych, a jej drużyna wielokrotnie zajmowała wysokie lokaty w Wojewódzkim Chorągwianym Rajdzie RODŁO. Od wielu lat jest koordynatorem akcji Pola Nadziei, organizatorem wielu konkursów przyrodniczych, geologicznych i ekologicznych.

Nagrodę w kategorii inicjatywy społeczne otrzymała Joanna Lewandowska.

 

W kategorii „edukacja” nagrodę otrzymuje dyplomowana nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i języka kaszubskiego, która od 41 lat pracuje w Szkole Podstawowej im. ks. dra Stanisława Sychowskiego w Skrzeszewie. W roku 2014 otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Wielokrotnie otrzymywała nagrody Dyrektora Szkoły oraz Burmistrza Gminy Żukowo za osiąganie znaczących efektów w pracy dydaktyczno - wychowawczej, twórczy wkład w proces kształcenia, rozwijania talentów, zdolności oraz postaw uczniów, przestrzeganie etyki zawodu nauczyciela, zaangażowanie w wykonywaną pracę  i dbanie o wizerunek szkoły. Od ponad 20 lat prowadzi lekcje języka kaszubskiego  w tamtejszej szkole. Przygotowywała uczniów do konkursów na szczeblach gminnych, powiatowych i wojewódzkich, w których od lat jej uczniowie zajmowali czołowe miejsca.

Nagrodę w kategorii edukacja otrzymała Helena Hinz.

 

Po wręczeniu nagród laureatom tegorocznej Sucovii Burmistrz Gminy Żukowo uhonorował jeszcze jedną osobę ks. Krzysztofa Sagana. Proboszcz żukowskiej parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Żukowie swoimi działaniami na rzecz lokalnej historii, rozbudowując i ubogacając Muzeum Norbertanek Żukowskich. 

 

Na początek głos zabrał Sekretar stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, poseł z Pomorza Marcin Horałs, który co prawda nie był obecny pośród obecnych, ale zostało wyświetlone nagranie z przemówieniem. Następnie głos zabrał Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich. Po jego wystąpieniu głos zabrał Burmistrz Gminy Żukowo Wjciech Kankowski, który podziękował za współpracę Ministrowi Horale, przekazując je na ręce Danucie Białookiej oraz Wojewodzie Pomorskiemu. Głos zabrała również posłanka Henryka Krzywonos-Strycharska, Starosta Bogdan Łapa. Po wystąpieniach rozpoczął się koncert zespołu Marta Szefke Quartet. Marta Szefke Quartet to zespół trójmiejskich muzyków kochających starą dobrą muzykę. Wykonuje głównie klasyki gatunków blues/soul/rhythm'n'blues/jazz, sięgając po utwory z repertuaru następujących wykonawców: Aretha Franklin, Tina Turner, Nina Simone, Eric Clapton, Eva Cassidy, Amy Winehouse. Marta Szefke, założycielka i frontmenka zespołu, jest wokalistką, kompozytorką, autorką tekstów, pedagogiem, trenerem emisji głosu. Absolwentka wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz edukacji muzycznej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Ukończyła także budownictwo na Politechnice Gdańskiej, co skrzętnie wykorzystuje budując relację z publicznością i atmosferę na koncertach. Przez kilka lat była wokalistką toruńskiej formacji bluesowej Tortilla, z którą koncertowała w klubach i na festiwalach w całym kraju. Najcenniejszym muzycznym doświadczeniem Marty był wspólny koncert z Wojtkiem Karolakiem podczas Toruń Blues Meeting, z którego została wydana płyta DVD live. W 2016 roku założyła własny zespół pod szyldem Marta Szefke Groove Band, z którym wykonuje swój autorski materiał. Zespół jest finalistą konkursu Polish Blues Challenge 2017 podczas Suwałki Blues Festival, a także laureatem Konkursu Piosenki Osobistej w Świeciu. Występował m.in. na festiwalu Blues w Leśniczówce i Gdynia Blues Festival. Formacja ma na koncie płytę „epkę” ze świetnymi recenzjami m.in. w magazynie Twój Blues oraz na portalu Polska Płyta/Polska Muzyka. Album gościł na antenie m.in. Radio 357, RadioJAZZ.FM, Radio Białystok, Radio Lublin, Radiu RDC, Polskim Radiu 1030 Chicago, dwie piosenki znalazły się także na Liście Przebojów Radia Wnet. Wokalistce towarzyszą doświadczeni muzycy z nieograniczoną wyobraźnią muzyczną:

Dmytro Poeta – instrumenty klawiszowe

Krzysztof Szabowski – gitara (akustyczna/elektryczna)

Bartłomiej Szefke – cajon

Nietypowe instrumentarium wiąże się z nietuzinkowym brzmieniem zespołu, którego dopełnia ciepły głos wokalistki i jej bluesowo-soulowe frazowanie.

Po koncercie odbył się poczęstunek przygotowany przez Restaurację „Gryf”.

>>Link do zdjęć<<

follow me on Twitter   follow me on facebook   follow me on youtube

Wyszukiwarka

Newsletter

kdr

pk

 

 

km

 

Kalendarz imprez

czerwiec 2023
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Aktualna pogoda

Cannot get Żukowo location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.

Joomla templates by Joomlashine