Gminna Orkiestra Dęta Żukowo

22 sierpnia 2003 uchwałą Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Chwaszczynie została powołana Orkiestra Dęta przy OSP w Chwaszczynie.

Głównymi pomysłodawcami byli: druh Jan Samp, któremu powierzono zadanie znalezienia sponsorów na zakup instrumentów oraz druh Marek Makurat, któremu zlecono zadanie poszukiwania kandydatów do orkiestry. Pieniądze na zakup instrumentów dali pan Jan Samp oraz państwo Teresa i Roman Walder, później do sponsorów dołączył Sołtys Gerard Barsowski z Radą Sołecką w Chwaszczynie.
Pierwszym Kapelmistrzem tejże Orkiestry został Eugeniusz Raulin. Na spotkaniu opłatkowym w OSP w Chwaszczynie w grudniu 2003 r. po raz pierwszy można było usłyszeć kilka kolęd w wykonaniu nowej Orkiestry. Jesienią 2004 r. patronat nad orkiestrą objął Urząd Gminy Żukowo i zmieniła ona nazwę na: „Gminna Orkiestra Dęta przy OSP Chwaszczynie". W tym samym czasie powołano nowego kapelmistrza mjr Marka Gissel. W połowie 2005 r., po oddelegowaniu przez Wojsko Polskie mjr Marka Gissela do pracy dla Ministerstwa Obrony Narodowej, Zastępca Burmistrza Gminy Żukowo - Tomasz Fopke zaproponował funkcję Kapelmistrza ponownie Eugeniuszowi Raulin, a naukę gry na instrumentach dętych blaszanych Pawłowi Gruba, który kończył właśnie Wydział Instrumentalny Akademii Muzycznej w Gdańsku. Natomiast naukę gry na instrumentach dętych drewnianych powierzono Barbarze Pappelbaum (uczyła ona do końca 2007 r.).Pierwsze lekcje nauki gry na instrumentach z nowymi nauczycielami rozpoczęły się w październiku 2005 r. 20 kwietnia 2006r funkcję kapelmistrza przejął Paweł Gruba. W styczniu 2010 r. Rada Miejska w Żukowie powołała do życia Gminny Ośrodek Kultury, który przejął finansowanie orkiestry i zmieniła ona nazwę na: „Gminna Orkiestra Dęta GOK Żukowo". Repertuar wykonywany przez orkiestrę jest głównie aranżowany przez jej Kapelmistrza Pawła Gruba.
W październiku 2010 r. Orkiestra zdobyła Gminną Nagrodę Artystyczną "SUCOVIA" w kategorii Muzyka w konkursie organizowanym przez Gminę Żukowo.
Na początku 2011 roku Gminna Orkiestra Dęta GOK Żukowo nagrała swoją pierwszą płytę z coverami utworów rozrywkowych.

Więcej w tej kategorii:

follow me on Twitter   follow me on facebook   follow me on youtube

Wyszukiwarka

Newsletter

kdr

pk

 

 

km

 

Kalendarz imprez

wrzesień 2023
P W Ś C Pt S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Aktualna pogoda

Cannot get Żukowo location id in module mod_sp_weather. Please also make sure that you have inserted city name.

Joomla templates by Joomlashine